Git Kullanımı

Herkese merhaba, bu yazımda sizlere Git’in kurulumunu ve kullanımını anlatacağım.

Git Nedir?

Git, bir versiyon/sürüm kontrol sistemidir. 2005 yılında Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir. Git, yerel bilgisayar ve uzakta bir bilgisayar olmak üzere iki farklı ortama sahiptir. Yerel bilgisayar üzerinde proje geliştirirken yaptığımız her basamak commit edilerek projenin geliştirme süreci kayıt altına alınmış olur. Her yaptığımız commit bir versiyondur. Olası bir durumda eski versiyona dönülebilir.

Git Nasıl Kurulur?

Git’in kurulumu oldukça basittir. Aşağıdaki linklerden veya bu link üzerinden indirme sayfasına gidebilirsiniz.

Kendi işletim sisteminize göre indirip kurduktan sonra ilk ayarları yapmamız gerekiyor. Git’e kullanıcı adımızı ve e-posta adresimizi tanıtacağız.

Kullanıcı adımızı ayarlamak için

git config --global user.name “kullaniciadiniz”

E-posta Adresimizi ayarlamak için

git config --global user.email [email protected]

Bunları yaptıktan sonra ayarları doğrulamak için

git config --global user.email
git config --global user.name

Eğer her şey yolunda ise kendi ayarladığınız kullanıcı adınızı ve e-posta adresinizi görebilirsiniz.

Yerel Git Deposu Oluşturma

Git ile istediğiniz türde proje deposu oluşturabilirsiniz. Terminal’den git deposu oluşturmak istediğiniz projenin klasörüne gidin. Git deposu oluşturmak için “git init” komutunu çalıştırın.

Komutu çalıştırdıktan .git adında bir tane gizli klasör oluşturur. Daha sonra “git status” komutu ile projenizde en son yapılan commit’ten sonra yapılan değişiklikleri gösterir. Biz daha önce herhangi bir commit yapmadığımız için şu an bütün dosyalar yeni birer değişiklik olarak gösteriliyor.

Şimdi bütün dosyalarımızı listemize ekleyip daha sonra commit edeceğiz. Bütün dosyalarımız listeye eklemek için “git add .”  komutunu çalıştırıyoruz. Eğer sadece 1 tane dosyayı listeye eklemek istersek “.” yerine “dosyaadi.uzantı” şeklinde listeye ekleyebilirsiniz.

Daha sonra listemizdeki dosyaları commit edeceğiz. Commit işlemi için ‘git commit -m “ilk commit” ‘ komutunu çalıştırın.

Şimdi tekrardan “git status” komutunu çalıştırdığımızda proje dosyalarımızın commit edildiğini göreceğiz.

Bu şekilde kendi bilgisayarımızda git deposu oluşturduk.

Yapılan Değişikleri Görme

Listeye ekleme işleminden önce yapılan değişikleri “git diff” komutu ile görebiliriz. Eklenen satırlar “+” , silinen satırlar “-” ile gösterilir.

Yerel Değişiklikleri Geri Almak

Yerel depomuzda yaptığımız değişikleri geri almak için “git checkout — dosyadi” komutunu kullanırız.

Dallar ile Çalışmak

Yeni bir depo oluşturduğunuzda varsayılan dal master dalıdır. Dallar farklı özellikleri ayrı ayrı geliştirmek için kullanılır. Diğer dallar geliştirildikten sonra master dalı ile birleştirilir.

Yeni Dal Oluşturmak

Yeni bir dal oluşturmak ve ona geçmek için “git checkout -b dal” komutunu çalıştırın.

Resimde görüldüğü üzere komutu çalıştırmadan önce master dalındaydık. Komutu çalıştırdıktan sonra test dalına geçiş yaptık.

Dallar Arasında Geçiş Yapmak

Dallar arasında geçiş yapmak için “git checkout dal” komutunu çalıştırın. master dalına geçiş yapmak için “git checkout master” komutunu kullanabilirsiniz.

Dal Silmek

Oluşturduğumuz bir dalı silmek için “git branch -d dal” komutunu çalıştırın. Birleştirilmemiş dalı silmek için “-D” parametresini kullanın.

Dalları Birleştirmek (Merge)

Oluşturduğumuz dalları aktif dal ile birleştirmek için “git merge dal” komutunu çalıştırın. Eğer bir çakışma yoksa otomatik olarak aktif dal ile birleştirmek istediğiniz dal birleşir. Eğer çakışma olursa Git tarafından gösterilen dosyaları elle düzenlemeniz gerekir.

Birleştirmeden önce değişiklikleri görmek için “git diff kaynakdal hedefdal” komutunu çalıştırın. Eklenenleri “+”,  silinen satırlar “-” ile gösterilir.

İyi Kodlamalar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.